С внимание към промените по кожата
Наскоро сте забелязали промяна във формата, цвета, размера или релефа на някоя от бенките си? Или пък сте открили ново образувание по кожата си, което нараства? Не отлагайте консултацията с дерматолог! Прегледът ще ви спести много тревоги, а отстраняването на рискова бенка би могло да предотврати сериозен здравословен проблем.

Кожните бенки са доброкачествени образувания, изградени от невусни клетки. Някои от тях имат повишен потенциал да се променят в злокачествен малигнен меланом. След като извърши преглед с дерматоскоп и оцени степента на риска, дерматологът може да вземе решение дали съмнителната бенка да бъде премахната.
Обикновено бенките са малки (до 1 см), с правилна форма и равномерно оцветяване. Когато размерът им се увеличи и формата им стане неправилна или придобият повече от един цвят, е възможно да станат рискови.
Според типа си те са:
- Хало-невуси – кафеникави образувания, около които кожата се обезцветява;
- Синя бенка – малко тъмносиньо, сивкавосиньо или черно възелче, което се оперира и се изследва, ако е по-голямо от един сантиметър и/или се променя с времето по размер и цвят;
- Диспластични бенки – придобити образувания с размер над 6 мм, неравномерна пигментация и неправилни граници и с повишен риск от развитие на злокачествен меланом.
Според разположението си върху кожата, бенките също се разделят три типа:
- Гранични – кафяви петънца, при които невусните клетки са разположени на границата между епидермиса и дермата;
- Комбинирани – надигнати възелчета с цвета на кожата или с кафяво оцветяване, около които понякога има кафяв ореол;
- Дермални – надигнати възелчета с цвета на кожата.
Бенките се появяват през ранното детство, умножават се и нарастват през пубертета и по време на бременността. Те достигат максималния си брой на около 30-годишна възраст като постепенно намаляват и достигнат минимума си след 60-годишна възраст. Обикновено бенките се появяват като кафяви петънца, преминават през кафеникави възелчета и достигат до възелчета с цвета на кожата, в които невусните клетки постепенно се заместват от съединителна тъкан.
Митове за бенките
Съществуват редица митове и грешни твърдения за бенките. Тук ще се фокусираме върху двете най-често срещани заблуди, които възпрепятстват адекватното третиране на проблема.
МИТ №1. УМЕРЕНОТО ИЗЛАГАНЕ НА СЛЪНЦЕ НЕ УВЕЛИЧАВА РИСКА ОТ ЗЛОКАЧЕСТВЕНА ПРОМЯНА НА БЕНКИТЕ
Всяко увреждане от ултравиолетовите лъчи, независимо дали от слънце или от солариум, се натрупва с годините и увеличава рисковете от злокачествена промяна на бенките. Затова е важно да не се допуска слънчево изгаряне, особено в детска възраст.

МИТ №2. ПРЕМАХВАНЕТО НА СЪМНИТЕЛНА БЕНКА МОЖЕ ДА Е ОПАСНО
Когато образуванието бъде отстранено според медицинските стандарти, манипулацията не може да доведе до злокачествена промяна на вече премахнатата бенка или на други бенки по кожата. Ранното оперативно премахване на съмнителни бенки може да бъде животоспасяващо, но не и опасно.
Процес по отстраняване на бенки
След първоначалната консултация специалистът ще определи и подходящата манипулация за отстраняване на образуванието. Изборът се определя от индивидуалните специфики, вида и размера на бенката.

Дерматологът изследва съмнителната бенка с оптичен или дигитален дерматоскоп и преценя дали се налага незабавното ѝ премахване.
Манипулацията се извършва с местна упойка. Процедурата продължава между 20 минути и един час, а болката е минимална и се усеща единствено при поставянето на обезболяването. Според вида на образуванието отстраняването може да се извърши по три начина:
- Тангенциалната ексцизия – премахване по безкръвен начин на нивото на кожата. Подходящо е при бенки, които не демонстрират симптоми на злокачественост;
- Елиптичната ексцизия – извършва се по козметични или по медицински показания;
- Премахване с пънч – пълно премахване на бенки, чиито размери не надхвърлят 3 мм в диаметър, при изследване на новопоявили се пигментни образувания или по козметични причини.
При нискорискови бенки се премахва самата бенка. При рискови бенки се отстранява и около 5 мм здрава тъкан. При съмнение за злокачествена промяна се премахват тъкани на около 10 мм от видимата част на бенката. След процедурата белезите се повлияват отлично от лазерна терапия.
След манипулацията за премахване на бенката всички изрязани тъкани се изпращат в хистологична лаборатория за оценка и диагноза.
Програма за справяне с бенките
Специалистите в DR—DENKOVA DERMATOLOGY могат да изготвят цялостна терапевтична програма за справяне с бенки и образувания. Тя се изготвя на база индивидуалните специфики на вашата кожа, както и нейните нужди.

ПРЕГЛЕД И КОНСУЛТАЦИЯ
Преглед от експерт, назначаване на изследвания и анализ на състоянието.

ПРОГРАМА ЗА ЛЕЧЕНИЕ
Създаване на конкретни стъпки, избор на терапии и създаване на цялостен план.

ДОМАШНА ГРИЖА
Определяне на най-подходящите продукти за поддръжка и грижа в домашни условия.

ПРЕВЕНЦИЯ
Проследяване на състоянието и изграждане на стратегия за запазване на резултатите.
Първата стъпка е важна
Планирайте своя годишен скинчек и консултация в една от клиниките на
DR—DENKOVA DERMATOLOGY.
Клиника София
Клиника Варна
Работно време
София, Симеоновско шосе
Пон-Пет: 08:00 – 20:00
Събота: 09:00 - 17:00
Неделя: 09:00 - 17:00
София, Оборище
Пон-Пет: 08:00 – 20:00
Събота: 09:00 - 17:00
Неделя: Почивен ден
Варна, Приморски полк
Пон-Пет: 08:00 – 20:00
Събота: 10:00 - 18:00
Неделя: Почивен ден
0700 11 800
на цената на един градски разговор